От 1 декември 2025 г. нова система ще даде възможност на производителите да защитят наименованието на своите занаятчийски и промишлени продукти в целия Европейски съюз като „ географско указание“ . Регламентът на ЕС, който стои зад нея и е публикуван през 2023 г. ( Защита на европейските занаятчийски и промишлени продукти (europa.eu) , има за цел да опази и развие културното наследство в занаятчийския и промишления сектор, както и да повиши доверието и видимостта на традиционните продукти, чиито основни характеристики са свързани с техния произход, като например ножовете от Золинген, порцелана от Лимож или Херенд, или бродерията от Мадейра. Той също така създава възможност за защита на тези продукти на пазарите на трети страни.
Какво представляват занаятчийските и промишлените продукти?
Занаятчийските продукти са продукти, произведени изцяло на ръка или с помощта на ръчни или цифрови инструменти, или с механични средства, когато ръчният принос е важен компонент от крайния продукт.
Промишлените продукти са тези, които се произвеждат по стандартизиран начин, включително в серийно производство и с помощта на машини.
Обхванати са всички занаятчийски и промишлени продукти, с изключение на тези, посочени в наскоро преразгледания регламент относно географските указания в селскостопанския сектор.
Кои занаятчийски и промишлени продукти ще се ползват със защита съгласно новите правила?
Занаятчийските и промишлените продукти трябва да отговарят на следните три критерия, за да се ползват от закрила на равнище ЕС:
Какви са основните стъпки за получаване на защита?
Регистрацията и проверката ще се проведат на два етапа:
Директна процедура за подаване на заявка до EUIPO ще бъде възможна и за кандидати от държавите членки, които са получили дерогация от Европейската комисия (Дания, Финландия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия и Швеция).
Как трябва да се подготвят производителите за защита?
Групите на производителите трябва да започнат да изготвят спецификациите за своите продукти на ранен етап. Те ще могат да кандидатстват за защита от 1 декември 2025 г.
Съществуващите национални географски указания на занаятчийски и промишлени продукти ще престанат да съществуват до 2 декември 2026 г. До тази дата заинтересованите държави членки ще са информирали Комисията и EUIPO кои от своите законно защитени или използвани имена желаят да регистрират и защитят по новата система.
Защо занаятчийските и промишлените продукти се нуждаят от защита?
Автентичните занаятчийски и промишлени продукти, характерни в определен географски район и разработени по традиционен начин, са изправени пред сериозни предизвикателства поради нелоялната конкуренция на фалшиви и по-малко ценни копия, което води до упадък на традиционните занаятчийски професии и обезлюдяване на селските райони. Чрез установяването на съществени условия, свързани с произхода, репутацията и етапите на производство на тези продукти, новите правила признават значението на опазването и развитието на културното наследство и традиционното ноу-хау, като помагат на производителите и потребителите да разпознават тези автентични продукти.
Освен това липсата на хармонизирана система за защита в ЕС доведе до фрагментация на национално равнище в различните държави членки, което увеличи разходите и правната несигурност за производителите. Регламентът предвижда лесна и ефективна регистрация на географски указания, която позволява на производителите да се съсредоточат върху основните си дейности и да разширят продажбите си в трети държави.
Освен това ясното етикетиране на занаятчийските и промишлените продукти ще допринесе за преодоляване на липсата на информираност на потребителите, което ще позволи на европейските потребители да вземат информирани решения за покупка на автентични традиционни продукти.
Допълнителна информация Географски указания за занаятчийски и промишлени продукти — Европейска комисия
На 11 април 2024 година бе приет Регламент (ЕС) 2024/1143 относно географските означения за вина, спиртни напитки и селскостопански продукти, както и за храните с традиционно специфичен характер и незадължителните термини за качество за селскостопанските продукти. С него се разширява кръгът от продукти, които могат да бъдат закриляни с географско означение на територията на Европейския съюз.
В чл. 92 на новия Регламент (ЕС) 2024/1143 се предвижда, че предоставената съгласно националното право закрила на географските означения, които не попадат в обхвата на отменения Регламент (ЕС) № 1151/2012, но попадат в обхвата на новия Регламент, се прекратява на 14 май 2025 г., ако до Комисията не е подадено заявление за регистрация. След тази дата географските означения могат да бъдат регистрирани с подаване на заявление за регистрация по новия регламент, без да се запазва досегашната им закрила.
В тази връзка се приканват всички заинтересовани лица, които желаят да продължат закрилата на продукти, закриляни вече по национален ред и попадащи в обхвата на новия Регламент, да се свържат във възможно най-кратък срок с Министерство на земеделието и храните или с Патентното ведомство на Република България.
Патентно ведомство на Република България информира, че е отворена регистрацията за предстоящата конференция за географските означения на тема:„Опазване на нашето наследство, култивиране на нашето бъдеще“ (28-29 януари 2025 г.), която ще се проведе в хибриден формат в централата на Службата на ЕС за интелектуална собственост (СЕСИС) в Аликанте, Испания.
В програмата са включени ключови презентации на изтъкнати експерти, сред които Жоао Неграо, изпълнителен директор на СЕСИС и Марион Валсман, член на Европейския парламент и заместник-председател на Комисията по правни въпроси, и ще бъдат разгледани предизвикателствата и възможностите, свързани с географските указания за занаятчийски, промишлени и селскостопански продукти. Независимо дали сте избрали да участвате виртуално или лично, в продължение на два дни ще имате възможност да се информирате от водещи производители, законодатели и експерти. Сесиите, организирани съвместно от СЕСИС и Европейската комисия, ще представят значението на географските означения за повишаване на репутацията и стойността на продуктите и положителното им въздействие върху местния бизнес, както и последните законодателни промени, мерките за засилване на защитата и важни актуализации на процеса на регистрация. Ще бъдат представени различни гледни точки за това как географските означения спомагат за изграждането на потребителско доверие и чрез удостоверяване на произхода и производствения процес на даден продукт дават възможност на потребителите да вземат по-информирани решения. 2
Какво представляват Географските означения?
Географските означения (ГО) включват наименования за произход и географски указания. ГО защитават наименованията на продукти, като се започне от вина и сирена, и се стигне до нововъведената защита на наименованията на занаятчийските и промишлени продукти, като се гарантира, че само продукти, които са действително свързани с определен регион и отговарят на установените производствени стандарти, могат да използват наименованието. Тази защита запазва културното наследство и същевременно насърчава икономическия растеж и доверието на потребителите. Януарската конференция в Аликанте дава възможност да участвате в дискусията за бъдещето на географските означения и да научите как рационализираният, ефективен и прозрачен процес за получаване на защита на ГО е от полза, както за производителите, така и за потребителите.
Вижте пълната програма тук и се регистрирайте още днес.
Патентно ведомство на Република България информира всички заинтересовани страни за удължаването на срока за изпращане на становища по повод общественото допитване, свързано с комуникацията, популяризирането и международното измерение на новия режим на ЕС за географските означения за занаятчийски и промишлени продукти. Консултацията е свързана с новия регламент на ЕП и на Съвета за занаятчийските и промишлени географски указания (ЕС)2023/2411, като са осигурени всички езикови версии, в т.ч. и на български език. Срокът за представяне на отговори и изпращане на становища се удължава до 20 ноември 2024 г.
Патентно ведомство на Република Българя подканя всички лица, които проявяват интерес към закрилата на географски означения за занаятчийските и промишлени продукти да се включат в проучването. Активността на производителите от различните държави е от значение за планирането на бъдещи информационни кампании.
Онлайн обществено допитване относно новия Регламент (ЕС) 2023/2411 на ЕП и на Съвета за занаятчийските и промишлени географски указания е достъпно ТУК.
Уебсайт на Европейската комисия и на Службата на ЕС за интелектуална собственост: Географски означения за занаятчийски и промишлени продукти - Европейска комисия (europa.eu): https://www.euipo.europa.eu/en/gi-hub.
Патентно ведомство на Република България, съвместно със Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (СЕСИС) организира информационен уебинар на тема: „Географските указания: Въведение в новостите при регистрацията и защитата“, който ще се проведе на 7 ноември 2024 г. от 10:30 до 11:15 ч.
Събитието има за цел да представи новия Регламент на ЕП и на Съвета (2023/2411) относно правната защита на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти вече на равнище ЕС.
Програмата ще започне със запознаване на аудиторията с Географските означения (ГО), включващи: Наименованията за произход и Географските указания, като обект на индустриалната собственост. Експертите на Ведомството ще разяснят и измененията в механизма на регистрация на ГО, на кого принадлежи правото да ги използва, за какъв период от време е валидно и т.н.
Уебинарът ще даде повече яснота относно вписването в „Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания“ и в „Европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер“.
Регистрацията за уебинара е безплатна.
Под географско означение се разбира наименование за произход и географско указание.
Наименование за произход е наименованието на страна, район или определена местност в тази страна, служещо за означаване на стока, която произхожда оттам и чието качество или свойства се дължат предимно или изключително на географската среда, включваща природни и човешки фактори.
Географско указание е наименованието на страна, район или определена местност в тази страна, служещо за означаване на стока, която произхожда оттам и притежава качество, известност или друга характеристика, които могат да се отдадат на този географски произход.
На 26 септември бяха проведени заседания на Комитета за занаятчийски и промишлени географски указания и на Експертната група GIPP към Европейската комисия, в рамките на които беше обсъдено вторичното законодателство за занаятчийските и промишлени географски указания, както и въпроси, свързани с промоционалната кампания относно новия режим за закрила на географски указания за занаятчийски и промишлени продукти.
В тази връзка Патентно ведомство на Република България, информира всички заинтересовани страни за удължаването на срока за изпращане на становища по повод общественото допитване за новия регламент на ЕП и на Съвета за занаятчийските и промишлени географски указания (ЕС) 2023/2411, като са осигурени всички езикови версии, в т.ч. и на български език. Срокът за представяне на отговори и изпращане на становища е до 11 ноември 2024 г.
Патентно ведомство на Република Българя подканя всички лица, които проявяват интерес към закрилата на географски означения за занаятчийските и промишлени продукти да се включат в проучването. Активността на производителите от различните държави е от значение за планирането на бъдещи информационни кампании.
Онлайн обществено допитване относно новия Регламент (ЕС) 2023/2411 на ЕП и на Съвета за занаятчийските и промишлени географски указания е достъпно ТУК.
Уебсайт на Европейската комисия и на Службата на ЕС за интелектуална собственост: Географски означения за занаятчийски и промишлени продукти - Европейска комисия (europa.eu): https://www.euipo.europa.eu/en/gi-hub .
Европейската комисия отвори обществена онлайн консултация във връзка с новия Регламент (ЕС)2023/2411 на Европейския парламент и на Съвета от 18 октомври 2023 г. относно защитата на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти.
С новия Регламент за първи път се установява режим на ЕС за закрила на интелектуалната собственост за наименованията на промишлени и занаятчийски продукти. Тази закрила се предоставя само на продукти, произхождащи от определени места или региони, притежаващи качества, репутация или характеристики, които се дължат основно на географския им произход. Регламентът ще се прилага изцяло от 1 декември 2025 г.
Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) ще бъде агенцията на ЕС, която ще отговаря за регистрацията на тези географски означения на равнище ЕС. Новият регламент ще даде възможност на Съюза да продължи да подкрепя производителите от ЕС да търсят международна закрила за своите занаятчийски и промишлени географски указания на пазари извън ЕС. Производителите от държави извън ЕС също ще могат да търсят закрила по тази нова схема на ЕС за своите известни занаятчийски и промишлени продукти, които отговарят на изискванията на ЕС.
За да се повиши осведомеността за новата система, да се популяризират ползите и практическите стъпки, които производителите трябва да предприемат, за да получат закрила на занаятчийско и промишлено географско указание, Европейската комисия (Генерална дирекция „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП"), в тясно сътрудничество с EUIPO и държавите-членки на ЕС, разработва комуникационна, рекламна и информационна кампания. Общественото допитване има за цел да събере директно обратна връзка от заинтересованите страни за по-ефективно приспособяване и разработване на такава кампания.
Наред с горното събраните мнения от консултацията следва да подпомогнат Комисията в по-доброто адаптиране на международната политика на Съюза в областта на географските означения за занаятчийски и промишлени продукти. Целта на проучването е да събере информация от заинтересованите производители от ЕС относно техните настоящи и бъдещи бизнес планове, нужди и интереси на конкретни пазари на трети държави извън ЕС. Събраната информация ще помогне на Комисията да оформи настоящата и бъдещата международна политика по отношение на географските означения на занаятчийски и промишлени продукти спрямо трети държави във връзка със сключените, текущите и бъдещите международни преговори.
Обществената консултация ще продължи до 10 октомври 2024 г. Допълнително писмени становища и коментари могат да се изпращат до 10 октомври 2024 г. на следната функционална пощенска кутия: GROW-CIGI@ec.europa.eu.
Онлайн обществено допитване относно новия Регламент (ЕС) 2023/2411 на ЕП и на Съвета за занаятчийските и промишлени географски указания ТУК
Уебсайт на Европейската комисия и на Службата на ЕС за интелектуална собственост:Географски означения за занаятчийски и промишлени продукти - Европейска комисия (europa.eu): https://www.euipo.europa.eu/en/gi-hub
Регламент (ЕС) 2023/2411 на Европейския парламент и на Съвета от 18 октомври 2023 година относно защитата на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти и за изменение на регламенти (ЕС) 2017/1001 и (ЕС) 2019/1753 (текст от значение за ЕИП)