Световната организация за интелектуална собственост /СОИС/ предлага онлайн услугата: Madrid Goods & Services Manager /MGS Manager/ в помощ на заявителите на марки при попълването на списъка от стоки и услуги, който следва да бъде предоставен при подаването на международна заявка съгласно Мадридската система за международната регистрация на марки. MGS Manager е достъпен на страницата Madrid – The International Trademark System на СОИС и предоставя достъп до актуалното издание на Международната класификация за стоки и услуги за целите на регистрация на марки /Ницската класификация/.
Този инструмент предлага редица безценни функции и съдържание, предназначени да подпомагат на потребителите при съставянето на приемливи списъци със стоки и услуги при изготвянето на техните международни заявки. Благодарение на изключителната функция за проверка на приемане/отхвърляне собствениците на търговски марки могат да направят няколко прости стъпки за да разберат дали техните стоки/услуги ще бъдат приети от Световната организация за интелектуална собственост (WIPO) и от около 37 ведомства на договарящи страни.
През сайта на СОИС е достъпен също руски интерфейс на новото помагало, който предоставя достъп до около 16 000 термина, преведени от Федералния институт за индустриална собственост на Федералното ведомство за интелектуална собственост, патенти и търговски марки на Руската федерация /РОСПАТЕНТ/. Възможен е и автоматичен превод от руски език на някой от работните езици на Мадридската система на съставен от заявителя на марката списък на стоки и услуги.
Системата за международна регистрация на марките е уредена от два договора: Мадридска спогодба за международна регистрация на марките и Протокол относно Мадридската спогодба. Системата се администрира от Международното бюро на Световната Организация за Интелектуална Собственост (СОИС), което поддържа международния регистър и публикува международните регистрации в Бюлетина на СОИС за международните марки. Целта на системата е двупосочна. На първо място тя улеснява получаването на закрила на марките. Регистрацията на марка в международния регистър произвежда в посочените от заявителя договарящи страни действия, по същия начин както ако заявката за регистрация е била подадена директно във ведомствата на тези договарящи страни. Други договарящи страни могат да бъдат посочвани допълнително и след извършването на регистрацията. На второ място, като се има предвид, че една международна регистрация би могла да отговаря на множество национални регистрации, последващата закрилата процедура е улеснена. Като резултат, остава само една регистрация за поддържане и подновяване, а също така и промените, например промяна на притежател или промяна на име или адрес на притежател, или пък ограничаване списъка на стоките и услугите, могат да бъдат вписвани в международния регистър посредством една единствена формалност. Освен това, ако притежателят желае да прехвърли регистрацията по отношение само на няколко посочени договарящи страни или по отношение на някои стоки или услуги или желае да ограничи списъка на стоките и услугите по отношение само на няколко посочени договарящи страни, системата е достатъчно гъвкава и го позволява.
След присъединяването на Алжир към Протокола към Мадридската спогодба на 31 октомври 2015 г. всички заявки за международна регистрация са подчинени на Протокола.
Заявка за международна регистрация на марка по реда на Протокола може да се подава както въз основа на подадена заявка за регистрация на същата марка в Патентното ведомство, така и въз основа на регистрирана в Патентното ведомство марка (формуляр ММ2 – на френски или английски език).
Международната регистрация предоставя редица предимства за притежателя на една марка. След регистрацията на марката или подаването на заявката за регистрация във Ведомството на произхода, той трябва да подаде само една заявка, само на един от официалните езици и да заплати само една такса (вместо да подава заявки във всяко едно Ведомство по марки от договарящите страни, на различни езици, като заплаща различна такса за всяко ведомство). Освен това, не е необходимо притежателят да чака Ведомството на всяка договаряща страна, в която е поискал закрила, да излезе с положително решение по регистрацията на марката: ако Ведомството не е изпратило отказ за предоставяне на закрила в определения срок, се счита, че марката е получила закрила на територията на съответната договаряща страна. С една заявка за международна регистрация може да се осигури правна закрила на марка във всички страни членки на Мадридския съюз. Международната регистрация има действие в тези страни, които специално са посочени в заявката за международна регистрация. Официални езици на Протокола са френският и английският език, а от 01.04.2004 г. и испанският. Патентното ведомство не работи със заявки, подадени на испански език.
Формулярите за международна регистрация на марка са публикувани на сайта на Патентното ведомство. В бланката на Патентното ведомство на български език, която представлява придружително писмо на действителната заявка за международна регистрация, се посочват основните данни от националната заявка или регистрация на марката. Бланката на СОИС на френски или английски език препраща направо в страницата в Интернет на Световната организация за интелектуална собственост, откъдето тя може да бъде изтеглена и попълнена.. Всички данни от националната заявка или регистрация се прехвърлят в превод на френски или английски език върху формуляра. Не се допуска промяна в знака, както и добавяне на нови стоки и/или услуги. Възможно е обаче ограничаване в списъка на стоките и/или услугите.
При подаване в Патентното ведомство на заявка за международна регистрация на марка се заплаща държавна такса от 150 (сто и петдесет) лева ако стоките и/или услугите са групирани в до три класа от Международната класификация на стоките и услугите, за които се регистрират марки. За всеки следващ клас се заплащат по 50 (петдесет) лева. Таксите за международна регистрация се заплащат от заявителя в Международното бюро на СОИС.
Заявителят предварително сам прави калкулация на таксите за международната регистрация на своята марка. За целта в сайта на СОИС, в Madrid – The International Trademark System е поместен безплатен калкулатор – Fee Calculator. Таксата се изчислява като се избира България като страна на произход, броят на класовете на стоките и/или услугите, които заявката съдържа, посочва се дали марката е цветна, колективна, сертификатна или марка за гаранция. След това се избират страните, в които заявителят желае да получи закрила. Калкулаторът дава резултати за таксите, които трябва да се заплатят в швейцарски франкове -- валутата за заплащане на таксите за международна регистрация.
Основна такса за 10 години: когато марката е черно-бяла е 653 шв. франка; когато марката е цвветна – 903 шв. франка. добавъчна такса от 100 шв. франка за всяка посочена страна членка, освен ако посочената договаряща страна е договаряща страна, за която следва да се плати индивидуална такса по Протокола; размерът на индивидуалната такса се определя от всяка договаряща страна членка на Протокола.