За да получи дата на подаване, заявката за патент за изобретение трябва задължително да съдържа:
За даване на ход на процедурата в Патентното ведомство, освен задължителните документи, заявката трябва да съдържа още:
Необходимите документи, както и подробни указания за процедурата по издаване на патент могат да се намерят в сайта на Патентното ведомство.
Заявката за патент се подава директно в Патентното ведомство, по факс, чрез е-поща, чрез пощенски оператор или по електронен път чрез Портала на Патентното ведомство.
Идеите не подлежат на патентна защита. При оформяне на описанието е необходимо да бъде ясно и пълно разкрито техническото решение на даден проблем.
Методите за лечение на хора или животни чрез терапия или по хирургичен път, както и методите за диагностика, прилагани при хора или животни, не са патентоспособни. Може да бъде издаден патент или регистриран полезен модел, който се отнася до продукт, напр. до лекарствено средство, устройство и т.н.
Компютърните програми и уеб страниците не са патентоспособни.
Съставът на всеки хранителен продукт и устройствата, които се използват при това производство, могат да бъде защитени с патент за изобретение или с регистрация на полезен модел. Методите за производство на хранителните продукти могат да бъдат защитени с патент за изобретение. За целта е необходимо да се подаде заявка за патент за изобретение или за регистрация на полезен модел в Патентното ведомство.
За всички действия, свързани с подаването на заявка, производството в Патентното ведомство, издаването на защитен документ и публикациите се заплащат такси съгласно действащата Тарифа за таксите, които се събират от Патентното ведомство на Р България.
В Официалния бюлетин на Патентното ведомство се извършва публикация за заявката за патент непосредствено след изтичането на 18 месеца от датата на подаване, съответно от приоритетa на първоначално подадената заявка, освен в случаите, когато заявката е оттеглена съгласно чл. 43 от ЗПРПМ, счита се за оттеглена по чл. 45а, ал. 4 от ЗПРПМ и чл. 46, ал.2 от ЗПРПМ, производството по нея е прекратено по чл. 46, ал. 1 от ЗПРПМ, чл. 46а, ал. 1 от ЗПРПМ или чл. 47, ал. 4 от ЗПРПМ или е постановено решение за отказ по чл. 46а, ал. 2 от ЗПРПМ или чл. 47, ал. 3 от ЗПРПМ. По искане на заявителя, придружена с документ за платена такса, публикацията за заявката може да бъде извършена преди изтичането на 18 месеца от датата на подаване, съответно от приоритета на първоначално подадената заявка.
Едновременно с публикацията за заявката Патентното ведомство осигурява достъп до описанието, претенциите и чертежите, приложени към нея чрез вписване в Държавния регистър на патентите.
През периода от публикацията за заявката до публикацията за издаване на патента се предоставя временна закрила, чийто обхват се определя от претенциите, така както са формулирани в заявката. Закрилата се предоставя с обратно действие от публикацията за издаване на патента, доколкото патентът не я разширява. Заявителят има право да получи справедливо обезщетение от всяко лице, което без негово разрешение е извършило някое от действията по чл. 19, ал. 3 от ЗПРПМ за периода на временната закрила при условие, че за това изобретение бъде издаден патент.
Промени в заявката могат да бъдат направени по всяко време в процедурата по издаване на патент, ако те не излизат извън първоначалното разкритие и след заплащане на съответната такса.
За поддържане действието на издаден патент се заплаща такса за всяка патентна година до изтичане на максималния срок на действие от 20 години, считано от датата на подаване на заявката за патент за изобретение. Таксите за патентните години от датата на подаване на заявката за патент до решението за издаване на патента се заплащат едновременно с таксите за издаване на патент и публикация за издаването на патента. Размерът на дължимите годишни такси за всяка патентна година е посочен в Тарифа за таксите, чл.1, ал. 1, т.16. Може да използвате и електронния калкулатор на сайта ни.
Срокът на действие на издадения патент и 20 години от датата на подаване на заявката. Действието на патента се поддържа като за съответната патентна година се заплаща такса през предходната патентна година. Таксите за поддържане на действието на патента за периода от подаване на заявката до издаване на патента се заплащат едновременно с таксите са издаване и публикация за издаването. Ако притежателят на патента е пропуснал да заплати съответната патентна година в срок, то той има възможност в 6 месечен срок от изтичането му да заплати дължимата такса с глоба, с което ще може да запази действието на патента. Ако и този срок е пропуснат притежателят има възможност в допълнителен 6 м. срок да възобнови действието на патента като заплати съответната такса в двоен размер и освен това е необходимо да заплати допълнителна фиксирана сума за възстановяване на патента.
Дължимите такси може да бъдат заплатени на касата във Ведомството, по банков път, чрез стандартния банков превод, както и чрез електронно банкиране. Банковата сметка е посочена на сайта на Ведомството.
Съгласно действащия Закон за патентите и регистрацията на полезните модели (ЗПРПМ) по всяка заявка за патент, която не е оттеглена или по която не е постановено решение по чл. 46 и 46а от ЗПРПМ, се проучва състоянието на техниката по чл. 8 от ЗПРПМ и се изготвя доклад за проучването, както и писмено становище относно патентоспособността на изобретението в съответствие с чл. 6, ал. 1 и чл. 7а във връзка с чл. 8, 9 и 10 от ЗПРПМ.
Докладът, становището и писмените възражения по чл. 46г от ЗПРПМ , ако такива са постъпили, се изпращат на заявителя не по-късно от 6 месеца от изтичането на срока по чл. 46г от ЗПРПМ освен в случаите, в които при проучването е намерена конфликтна заявка по чл. 8, ал. 3 или 4 от ЗПРПМ, когато докладът и становището се изпращат след публикацията ѝ.
Издаването на дубликат е част от административните услуги, извършвани от Патентното ведомство. Искане се подава в свободна форма или по образец на Патентното ведомство от притежателя на регистрацията, като се заплаща и съответна такса по Тарифа за таксите, които се събират от Патентното ведомство на Р България.
Издаденият защитен документ действа само на територията на страната, в която той е издаден, т.е. в случая само на територията на България.
Ако интересите на заявителя налагат получаване на закрила за изобретение в чужбина, той може да подаде заявка, като използва системата на Договора за патентно коопериране (РСТ) или системата за получаване на европейски патент.
Подробна информация за процедурата по издаването на европейски патент е публикувана на сайта на ЕПВ, а за процедурата по подаването на международна заявка и откриването на национална фаза съгласно РСТ – на сайта на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС).
Заявлението за издаване на европейски патент, с приложен към него формуляр 1001 на Европейското патентно ведомство и описание, претенции и чертежи (ако има) в три екземпляра, могат да се подадат на място В патентното ведомство, по пощата, на официалния е-mail на ведомството или през портала за електронни услуги. Документи могат да се подадат и когато няма заявка за национален патент, но тогава описанието, претенциите, чертежите (ако има) трябва да се подадат и с превод на български език. А ако има вече подадена национална заявка, това действие трябва да се предприеме в рамките на 12 месеца от датата на подаването й. Повече информация за процедурата, сроковете и таксите може да намерите в раздела Заявка за европейски патент, както и в сайта на Европейското патентно ведомство. За кореспонденция по заявка за европейски патент се дължи такса от 80 лв., съгласно Тарифа за таксите, които се събират в Патентно ведомство.
Заявлението за подаване на РСТ заявка, като към него се прилага формуляр 101 на Световната организация за интелектуална собственост и в три екземпляра описание, претенции, реферат и чертежи (ако има) могат да се подадат на място, по пощата, с куриер, на посочената електронна поща или през портала за електронни услуги. Документи могат да се подадат и когато няма заявка за национален патент, но тогава описанието, претенциите, реферата и чертежите (ако има) освен на чужд език трябва да се подадат и на български. Повече информация за процедурата, сроковете и таксите може да намерите в раздела Подаване на заявка за патент по международен ред, както и в сайта на Световната организация за интелектуална собственост. За международна кореспонденция се дължи такса от 80 лв., съгласно Тарифа за таксите, които се събират в Патентно ведомство.