Административнонаказателната дейност на Патентното ведомство на Република България се осъществява във връзка с търсенето на административнонаказателна отговорност за извършени административни нарушения спрямо права върху:
Отделните състави на административни нарушения са предвидени в чл. 127, ал. 1 от Закона за марките и географски означения (ЗМГО) във връзка с регистрирани марки и географски означения, както и в чл. 65, ал. 1 от Закона за промишления дизайн (ЗПД) във връзка с регистрирани промишлени дизайни, а редът за осъществяване на административнонаказателното производство е регламентиран в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), ЗМГО и ЗПД.
Производството пред Патентното ведомство на Република България може да започне по инициатива на ведомството, по сигнал на трети лица и въз основа на изпратени по компетентност материали от съда или прокуратурата.
Административнонаказателното производство се образува:
Във връзка с образувани производства въз основа на АУАН за извършено административно нарушение по ЗМГО е предвиден специален ред за връчване на акта, в случай че нарушителят не е присъствал при съставянето му, когато същият е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта. Съгласно чл. 129, ал. 3 от ЗМГО, когато актът не може да бъде връчен чрез съответната общинска администрация или чрез органите на Министерството на вътрешните работи (МВР), на таблото за обявления и на интернет страницата на Патентното ведомство на Република България се публикува съобщение за съставянето му за срок, не по-кратък от 7 дни. Ако в 14-дневен срок от свалянето на съобщението нарушителят не се яви във ведомството за предявяване и подписване на акта, това се отбелязва в акта и той се счита за връчен в деня на отбелязването.
След съставяне и връчване на АУАН, съответно получаване на изпратените по компетентност материали от съда или прокуратурата, се извършва преценка на събраните в хода на производството доказателства, възраженията на нарушителя, ако такива са постъпили, като се извършва проверка и дали са спазени процедурните правила за административнонаказателното производство, предвидени в ЗАНН.
Когато административнонаказателното производството е образувано на основание чл. 129, ал. 1 от ЗМГО или чл. 65, ал. 1 от ЗПД, в предвидения 14-дневен срок по ЗАНН, нарушителят може да отправи искане до председателя на Патентното ведомство на Република България в качеството му на административнонаказващ орган, за сключване на споразумение с цел приключване на образуваното административнонаказателно производство.
Когато административнонаказателното производството е образувано по реда и условията на чл. 36, ал. 2 от ЗАНН, без да е съставен АУАН, административнонаказващият орган уведомява писмено соченото за нарушител лице за възможността да бъде сключено споразумение в 14-дневен срок от уведомяването му с което да приключи образуваното административнонаказателно производство.
При сключено споразумение нарушителят заплаща 70 на сто от минималния размер на наложеното му административно наказание “глоба“ или “имуществена санкция“ предвидени в ЗМГО и ЗПД, като стоките или продуктите, предмет на нарушение се отнемат в полза на държавата и се предават за унищожаване от органите на Министерство на вътрешните работи.
Когато нарушителят не заплати 70 на сто от минималния размер на наложеното му административно наказание “глоба“ или “имуществена санкция“ в предвидения в споразумението срок, председателят на Патентното ведомство на Република България издава мотивирано постановление, което не подлежи на обжалване и протест, обявява споразумението за не постигнато и издава наказателно постановление.
Образуваните административнонаказателни производства по ЗМГО, ЗПД или ЗАНН, могат да бъдат определени като маловажни случаи на административни нарушения с оглед на смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства. В тези случаи председателят на Патентното ведомство на Република България издава постановления за маловажен случай по реда на чл. 28 от ЗАНН.
Образуваните административнонаказателни производства за нарушения по смисъла на чл. 127, ал. 1 от ЗМГО или чл. 65, ал. 1 от ЗПрД, могат да бъдат прекратени от председателя на Патентното ведомство на Република България, когато са налице някои от посочените основания по чл. 54 от ЗАНН.
В случай, че административното нарушение е доказано и в хода на производството не са допуснати съществени процесуални нарушения или допуснатите такива са надлежно санирани, не са налице предпоставки за определянето на нарушението като маловажен случай или такива по чл. 54 от ЗАНН за неговото прекратяване, председателят на Патентното ведомство на Република България издава наказателно постановление, с което може да наложи административно наказание “глоба“ или имуществена санкция в границите на минималните и максималните размери, предвидени за съответното административно нарушение.
На основание чл. 127, ал. 5 от ЗМГО и чл. 65, ал. 4 от ЗПрД във вр. с чл. 41 от ЗАНН, придобитите от нарушителя вещи в резултат на нарушението, както и стоките и продуктите, предмет на нарушение, независимо от тяхното количество и стойност могат да се отнемат в полза на държавата, като същите се предават на органите на Министерство на вътрешните работи за унищожаване.
В случай че нарушителят не желае да обжалва наказателното постановление в частта относно наложеното му административно наказание “глоба‘ или “имуществена санкция“, може да заплати в 14-дневен срок от връчване на наказателното постановление 80 на сто от техния размер на място в касата на Патентното ведомство на Република България или по банков път. В тези случаи наказателното постановление влиза в сила в частта относно наложеното му административно наказание “глоба“ или “имуществена санкция“ от датата на плащането. В случай, че нарушителят е обжалвал наказателното постановление и в горепосочения срок е заплатил глобата или имуществената санкция, производството по разглеждане на жалбата в тази част се прекратява на основание чл. 63г от ЗАНН, като същото продължава само по отношение на отнетите в полза на държавата придобити от нарушителя вещи в резултат на нарушението, както и стоките и продуктите, предмет на нарушение, независимо от тяхното количество и стойност.
На обжалване и протестиране подлежат издаваните от председателя на Патентното ведомство на Република България:
- наказателни постановления;
- предупрежденията по чл. 28 от ЗАНН;
- резолюциите за прекратяване на административнонаказателното производство, съгласно предвидените в ЗАНН срокове, като за нарушителят това е 14-дневен срок от връчването, а за прокурора е 14-дневен срок от издаването на наказателно постановление, предупреждение или резолюция за прекратяване на образуваното административнонаказателно производство.