За пета поредна година Патентно ведомство на Република България, съвместно със Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (СЕСИС) обявява стартирането на възможността за кандидатстване за безвъзмездни средства по Фонда за малки и средни предприятия (МСП).
След успешното изпълнение на пилотната инициатива на Фонда за МСП за 2021 г. СЕСИС, в партньорство с Европейската комисия (ЕК), подписа споразумение за финансов принос за изпълнение на многогодишната инициатива на Фонда за МСП за периода 2022—2024 г. в рамките на програма „Единен пазар“ на ЕС. Поради силния интерес от страна на МСП и други заинтересовани страни, СЕСИС и ЕК се споразумяха да удължат инициативата на Фонда за МСП до края на 2025 г.
Фондът предлага финансова подкрепа под формата на Ваучери, за МСП, установени в Европейския съюз като създава по-добри рамкови условия за конкурентоспособност и насърчава предприемачеството.
През 2025 г., ще предлага следната подкрепа:
(1) В зависимост от приложимите такси на национално равнище
за тази услуга.
(2) Изключени такси: такси за обработка, начислявани от
службата по произход.
(3) Базираните в Украйна МСП могат да получат възстановяване
на разходите за международни заявления (СОИС), посочващи ЕС (EUIPO) и държавите
— членки на ЕС.
(4) Услугата за глобални проучвания може да бъде
предоставена от СИС на държавите членки или от Вишеградския патентен институт.
(5) Вж. списъка на държавите, обхванати от европейски
патенти.
(6) Допустими само ако са предоставени от лица или субекти, установени
в ЕС, които имат право да представляват кандидати в производства пред
Европейското патентно ведомство (ЕПВ) в съответствие с Европейската патентна
конвенция (ЕПК) и свързани с регистрирано заявление за европейски патент.
ВАУЧЕР 1 – IP Scan- възстановяване на 90% от таксите, начислявани от държавите членки за услугите по предварителна диагностика на интелектуалната собственост, чрез които се осигурява обща оценка на потребностите от интелектуална собственост на подалото заявление МСП, като се отчита новаторският потенциал на неговите нематериални активи.
Врамките на ВАУЧЕР 1 – IP Scan Enforcement - Диагностика на правоприлагането на интелектуалната собственост. Тази услуга е насочена към малки и средни предприятия, които предполагат, че друга страна е нарушила техните права на интелектуална собственост, или са обвинени в нарушаване на права на интелектуална собственост от друга страна.
ВАУЧЕР 2 - защита на марка и дизайн - възстановяване на 75% от таксите, събирани от ведомствата за интелектуална собственост (включително националните ведомства за интелектуална собственост, СЕСИС и Ведомството на Бенелюкс за интелектуална собственост) за регистрацията на марки и дизайни; възстановяване на 50% от таксите, събирани от Световната организация за интелектуална собственост за получаване на международна закрила на марките и дизайните;
ВАУЧЕР 3 - за национални и европейски патенти - възстановяване на 75% от таксите, начислявани от националните патентни ведомства при подаване на национални и европейски патенти и проучване на предшестващото състояние на техниката през. В рамките на ВАУЧЕР 3 се предоставя и възможност за възстановяване на 50 %от правни разходи за изготвяне и подаване на нова заявка за европейски патент, до максимум от 1500 EUR.
За да се гарантира гладкото протичане на възстановяването на разходите за новата дейност, се ограничава финансирането до правните разходи за услуги, свързани с изготвянето и подаването на европейски патенти, които се предоставят от лица или съдружия, установени в ЕС и които имат право да представляват заявители в производство пред Европейското патентно ведомство в съответствие с Европейската патентна конвенция (EPC).
ВАУЧЕР 4 - за нови сортове растения - възстановяване на 75% от таксите за електронно подаване на заявки за сортовете растения на ниво ЕС и такса за експертиза на сортове растения на Общността към Службата на Общността за сортовете растения. Предоставяйки финансова подкрепа за регистрацията на сортовете растения, Фондът за МСП ще подпомага МСП, участващи в зеления и цифров преход, като в същото време подкрепя целите на Зелената сделка на ЕК.
Ваучерите са валидни за определен период от време. Поради това МСП се насърчават да кандидатстват за ваучер само когато са готови да изпълнят една от допустимите дейности, покрити от ваучера. Ако се отпуснат ваучери, допустимите дейности трябва да започнат в рамките на определен ограничен срок след уведомлението за отпускане, а искането за възстановяване на разходите трябва да се подаде, преди да изтече срокът на валидност на ваучера.
Повече информация за ваучерите и за процедурата по заявяване можете да откриете на страницата на СЕСИС Покана за представяне напредложения, както и в секцията с често задавани въпроси
В помощ на МСП: Персонализирана брошура за услугата IP Scan Enforcement
Службата на ЕС за интелектуална собственост (СЕСИС) предлага на вниманието на малките и средни предприятия (МСП) в България, специално изготвена персонализирана брошура на български език, създадена, за да улесни използването на услугата IP Scan Enforcement (Диагностика на правоприлагането на интелектуалната собственост). С помощта на IP Scan Enforcement, МСП получават индивидуална консултация и ясен доклад с приложими стъпки, предоставен от експерт в областта на интелектуалната собственост.
В началото на 2024 г., Фондът за МСП на СЕСИС стартира нова услуга, в рамките на Ваучер 1 - IP Scan Enforcement - Диагностика на правоприлагането на интелектуалната собственост. МСП, които изберат IP Scan Enforcement, могат да си възстановят 90% от направените разходи.
IP Scan Enforcementвключва анализ на съществуващ казус, разработване на варианти за действия, които биха могли да бъдат предприети от МСП, включително ползите, рисковете и информация за разходите.