ОФИЦИАЛНА ПОЗИЦИЯ НА ПАТЕНТНОТО ВЕДОМСТВО
Предвид множеството спекулации относно това, че Патентното ведомство на Република България е забавило влизането в сила на Протокола за предварително изпълнение на споразумението относно Единния патентен съд, Патентното ведомство на Република България представя следната позиция:
Патентното ведомство на Република България е държавен орган с компетенции в областта на закрилата на индустриалната собственост, което в своята дейност се е ръководило от нормите на националното и европейското законодателство. Това се отнася и за присъединяването на Република България към споразумението и протокола за Единния патентен съд и всички последващи действия, свързани с това. Република България е ратифицирала споразумението на 8.04.2016 г., като законът за ратифициране е обнародван в “Държавен вестник”, бр. 32 от 22.04.2016 г. Протоколът е ратифициран на 6.06.2018 г., като законът за ратифициране е обнародван в ДВ, бр. 50 от 15.06.2018 г. България е една от първите държави членки, присъединила се към създаването на Единния патентен съд в ЕС.
През 2021 г. ведомството активно участва във формирането на административните органи на Европейския патентен съд и успешно проведе процедурата на национално ниво по актуализация на текста, касаещ тълкуването на чл.3 от протокола към споразумението за Единния патентен съд, свързан с излизането на Обединеното кралство от ЕС и определянето на Италия като третата държава след Германия и Франция с най-голям брой европейски патенти през 2012 г. За своята активност и професионално отношение Патентното ведомство получи специални благодарности от италианския посланик в България за работата по подготовката на документите за актуализиране на текста към протокола. В резултат на успешната му работа е издадено решение №345 от 30.05.2022 на Министерския съвет за одобряването на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона ратифициране на протокола за предварително изпълнение на споразумението относно Единния патентен съд, с което се предлага на Народното събрание да разгледа и приеме законопроекта.
При изпълнението на процедурата Патентното ведомство стриктно е следвало разпоредбите на чл.19, ал.2 от Закона за международните договори, съгласно които: “резерви и декларации се одобряват от държавния орган, изразил съгласие за обвързване на Република България с конкретен договор”, за конкретния случай това е Народното събрание на Република България. Трябва да се отбележи, че приложените национални процедури на държави членки за одобрението на актуализирания текст от протокола са различни от тази, предвидена в чл.19 ал.2 от Закона за международните договори.
Нещо повече, с решение № 130 от 28.02.2020 г. на Министерския съвет ролята на Патентното ведомство на Република България е определена само като национален представител в Административния комитет и Бюджетния комитет към Единния патентен съд. Правомощията на председателя на Патентното ведомство са определени само до уведомяване на подготвителния комитет към Единния патентен съд за националното представителство на Република България в управителните органи, включително и за номинацията на Висшия съдебен съвет за национален представител в Консултативния комитет. На председателя на Патентното ведомство не са предоставени правомощия да избира или променя националната процедура по одобрение на текстове по резерви и декларации на международни договори, а му е вменено да следва националната процедура, съгласно разпоредбите на Закона за международните договори.
В този смисъл всякакви твърдения, че Патентното ведомство е забавило или възпрепятствало работата на Единния патентен съд са неверни, тъй като в изпълнение на дейността си ведомството е спазвало националното законодателство.
В допълнение към това е и обстоятелството, че към днешна дата все още работата на Единния патентен съд е подготвителна, единствено на ниво Административен комитет за изготвяне и подготовка на нужните за дейността на съда вътрешноправни актове. Единният патентен съд ще заработи едва когато споразумението влезе в сила, а това ще се случи на първия ден от четвъртия месец, след като Административният комитет се увери, че съдът има готовност да започне работа.
Това е планирано да се случи през последното тримесечие на 2022 г. или в началото на 2023 г.
Патентното ведомство ще продължи активното си участие в Административния комитет по подготовката на работата на Единния патентен съд, стриктно спазвайки разпоредбите на националното законодателство.
Всички други твърдения по повод работата на Патентното ведомство, свързани с Единния патентен съд, нямат нищо общо с изложената по-горе реална фактология по темата, а единствено увреждат имиджа на държавната институция.