Зам.-министър Николай Павлов открива Кръглата маса
Комисията за защита на потребителите (КЗП), Европейският потребителски център (ЕПЦ) и Патентно ведомство на Република България бяха организатори на Кръгла маса на тема: „Измамите в интернет – новата пандемия“, преминала при изключителен интерес. В нея взеха участие и представители на дирекция „Киберпрестъпност“ към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на МВР.
„В днешната дискусия ще вземат участие най-компетентните хора в България по темата“, обяви в началото водещата Люба Пашова, и допълни, че темата за онлайн измамите е безкрайна, космическа, многопластова и се развива със скоростта на светлината“.
Дискусията беше открита от служебния заместник-министър на икономиката и индустрията Николай Павлов, който подчерта важността на темата за измамите в интернет, защото некоректните практики съпътстват нашия живот, а възможността те да се случват във виртуалното пространство, в което прекарваме все повече време, е още по-голяма. Той отбеляза, че потребителите се сблъскват с една некоректна практика, която върви ръка за ръка с развитието на технологиите, а тя е свързана с онлайн търговията, когато определени сайтове поставят часовник, който отмерва времето, а то ни притиска, прави ни припряни в избора, кара ни да кликваме, и накрая се оказва, че нещата, които сме избрали и цената не са точно тези, които сме искали, отбеляза той.
Оля Димитрова, председател на Патентно ведомство
Участниците в дискусията бяха приветствани и от председателя на Патентното ведомство на Република България Оля Димитрова, която отбеляза, че това е една добра инициатива, която ще зададе теми за следващи събития, които да бъдат полезни на потребителите. Тя предупреди, че фалшивите стоки и киберизмамите ни заливат и това предстои да се превърне в пандемия, ако институциите не предприемат съвместно мерки за защита.
Мария Филипова, председател на КЗП
Председателят на КЗП Мария Филипова от своя страна обясни на аудиторията, защо дискусията се провежда с това заглавие. Тя подчерта, че всяка пандемия е бързо разпространяваща се и трудно контролируема, и пряко или косвено засяга всички. Г-жа Филипова поясни, че онлайн пространството всеки ден предлага милиони възможности, като зад някои от тях прозира думата „морал“, в други – тя не съществува и в това е смисълът на днешната кръгла маса – „да намалим, да ограничим всичко, което води до заблуди на потребителите в интернет“.
По време на кръглата маса бяха обсъдени най-разпространените компютърни измами в България, начините за превенция и защита.
В своята презентация на тема: „Идентифициране на фалшиви стоки чрез търговската марка и промишления дизайн“ д-р Николай Братов, директор на дирекция „Експертиза и опозиция на марките и географските означения“ при Патентното ведомство представи нагледни примери от практиката на институцията във връзка с иззети фалшиви стоки и продукти, като парфюми, инструменти за строителството, дрехи, козметика и други.
Институции, експерти, потребители и представители на бизнеса се обединиха около разбирането, че всички трябва да са наясно с евентуалните рискове и начините за намиране на решения за по-добра защита на потребителите. Онлайн измамите в интернет могат да бъдат минимизирани при активна информираност и внимателно отношение към онлайн пазаруването.