На 24 февруари 2025 г. беше подписан Меморандум за сътрудничество между Патентно ведомство, Министерство на културата, Университета за национално и световно стопанство, Националния статистически институт, Национално сдружение на общините в РБ и Национална асоциация на председателите на Общински съвети.
Сътрудничеството по меморандума е вече в ход и е неговата цел е да разработи и ежегодно да актуализира Национална карта за интелектуалната собственост в България, която да идентифицира водещите иновативни индустрии в България, да посочи българските компании, които имат богато портфолио в развойната дейност и да обвърже тази информация с целенасочена специализация в образованието в приоритетни научни области с потвърден потенциал в националната индустрия.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров приветства всички асоциирани партньори в проекта и благодари за тяхната подкрепа в предоставянето на данни и за готовността им за съвместни дейности в подкрепа на инициативата.
На срещата доц. д-р Николай Крушков – ръководител на катедра „ИСТТ“ и в.и. директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ на УНСС, представи първия етап на проекта, който разглежда и съпоставя статистическа информация за интелектуалната собственост в България, разпределена по общини.
Председателят на Патентно ведомство инж. Оля Димитрова благодари на организатора на проекта за възможността ведомството да участва в тази инициатива. Тя обърна внимание, че за първи път в една презентация са представени и индустриалната собственост, и обектите на закрила на авторски права. Директорът на дирекция „Авторско право и сродните му права” в МК г-н Мехти Меликов се съгласи, че това е много добър старт на инициатива, която може да покаже проблемите в общините, дефинирани от представените данни на отраслов и регионален принцип, и се надява това да доведе до промяна на държавната политика по отношение на развитието на общините.
Срещата премина в позитивна атмосфера, която отчете приноса на обобщените статистически данни по отрасли и по общини, и логично се планира в началото на м. март 2025 г. да се проведе следващата среща, на която да се представи анализа на данните.
от ляво надясно: г-н Венцислав Спиридонов, доц. д-р Атанас Атанасов, проф. д-р Димитър Димитров, инж. Оля Димитрова, г-н Мехти Меликов