Доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет и инж. Оля Димитрова, председател на ПВ
На 4 ноември, в зала 300 на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ беше даден стартът на новата учебна година на Магистърска програма „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“.
Приветствия към преподаватели и студенти отправиха председателят на Патентно ведомство на Република България Оля Димитрова и деканът на Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и и.д. директор на Института по право, икономика и интелектуална собственост към Софийски университет доц. д-р Атанас Георгиев.
Доц. д-р Атанас Георгиев очерта стратегическото място на програмата в изграждането на специалисти, които да подпомогнат ускореното развитие на технологичния трансфер в страната. Темата е важна и за Стопански факултет, който се стреми да предостави форум за обсъждане на темата в широката екосистема от публични и частни партньори.
Председателят на Патентно ведомство поздрави присъстващите и отбеляза, че създаденото партньорство между двете институции ще продължи да се развива и задълбочава и в бъдеще. Тя обърна внимание на аудиторията, колко е важно днес, в света на развиващите се технологии и на изкуствения интелект да защитим иновациите си навреме. Г-жа Димитрова напомни, че за бизнеса това е знак за конкурентоспособност и не бива да забравяме, че при регистрацията на обектите на индустриална собственост важи правилото „Първият по време е първи (по-силен) по право“.
Официалното откриване на учебната година беше съпътствано с публична лекция на тема: „Създаване на успешна иновационна екосистема, базирана на знания в България чрез трансфер на технологии и стартъпи“, изнесена от д-р DJ Nag, президент на Innovaito LLC и експерт по интелектуална собственост и трансфер на технологии в Националната научна фондация на САЩ. Д-р Наг представи успешни примери от световни лидери като „Standford“ и „MIT“, както данни от Полша, като пример от Централна и Източна Европа.